Współczesna wiedza na temat afrodyzjaków

Istnieje wiele rodzajów afrodyzjaków, których działanie zostało w naukowy sposób potwierdzone lub zaprzeczone. W świadomości ludzkiej niektóre substancje pozostają niezwykle silnymi afrodyzjakami, w rzeczywistości jednak ich działanie ogranicza się do efektu placebo. Afrodyzjaki magiczne z reguły nie mają żadnych substancji psychoaktywnych ani realnie wpływających na funkcjonowanie organizmu. Ich działanie ogranicza się do budzenia silnej wiary w działanie. Istnieją jednak również ludowe odmiany magicznych afrodyzjaków, które mogą działać dzięki substancjom chemicznym zawartym w ich składzie. Najczęściej są to pokarmy i napoje, czasem tradycja wskazuje na ich funkcję wynikającą z kształtu przypominającego członka w stanie erekcji. Tutaj wyróżnić możemy chociażby szparagi, pory, smardze, czy bambus. Inne tego rodzaju afrodyzjaki mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, jak to ma miejsce w przypadku ryby fugu.

Medycyna ludowa to nie tylko magia i zabobony, ale też realnie działające lekarstwa. Chociaż cechą charakterystyczną wszelkiej wiedzy ludowej jest jej nienaukowy charakter, to jednak nastawienie czysto praktycznie często prowadzi to zaskakująco pozytywnych skutków terapii. Jednak i tutaj pojawiać się może skutek negatywny: nadmierne stosowanie np. hiszpańskiej muchy prowadzić może do powstania szkodliwych skutków ubocznych, natomiast chęć stosowania takich substancji jak sproszkowany róg nosorożca w linii prostej prowadzi do polowań na te zwierzęta i zwiększa groźbę ich wyginięcia.

Współczesne lekarstwa z reguły skupiają się na krótkotrwałym działaniu. W tym przypadku niekiedy ich funkcja pokrywać się może z elementami medycyny ludowej nastawionej na działanie poprzez efekt placebo (który można jeszcze dodatkowo wzmocnić poprzez zastosowanie różnego rodzaju witamin i mikroelementów). Większość jednak działa poprzez polepszanie ukrwienia ciałek jamistych członka lub wpływanie na system nerwowy. Dostępne są w rozmaitych formach ot maści i kropli, przez kapsułki po tabletki. Wiele osób stosuje też środki pośrednie – alkohol, lub narkotyki, których zadaniem jest ułatwienie kontaktu z drugą osobą, pozbycie się przeszkadzających hamulców moralnych, czy nawet zwykłego wstydu. Niektóre środki prowadzą też do pobudzenia i powstania stanu euforii.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed